RT0402BRD07226RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07226RL
Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Resistance :
226Ohm
Series :
RT
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Depth :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RT0402BRD07226RL
YAGEO RT0402BRD07226RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 226Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C