RT0402BRD07221RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07221RL
Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated :
50V
0402 (1005 Metric)
Weight :
652.039032μg
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
221Ohm
Datasheets
RT0402BRD07221RL
YAGEO RT0402BRD07221RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 221Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C