RT0402BRD07220RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07220RL
Description
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
220Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0402BRD07220RL
YAGEO RT0402BRD07220RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 220Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C