RT0402BRD0721R5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0721R5L
Description
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
21.5Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C