RT0402BRD0721KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0721KL
Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Height :
350μm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
21kOhm
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0402BRD0721KL
YAGEO RT0402BRD0721KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 21kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C