RT0402BRD0721K5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0721K5L
Description
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Resistance :
21.5kOhm
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRD0721K5L
YAGEO RT0402BRD0721K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 21.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C