RT0402BRD0721K3L
Mfr.Part #
RT0402BRD0721K3L
Description
RES SMD 21.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Number of Terminations :
2
Height :
355.6μm
Resistance :
21.3kOhm
Surface Mount :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
0402 (1005 Metric)
Published :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RT
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD0721K3L
YAGEO RT0402BRD0721K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 21.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C