RT0402BRD07215RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07215RL
Description
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height :
350μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
215Ohm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W