RT0402BRD07210RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07210RL
Description
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
350μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
210Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Precision
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm