RT0402BRD07205RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07205RL
Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
205Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD07205RL
YAGEO RT0402BRD07205RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 205Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C