RT0402BRD07205KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07205KL
Description
RES 205K OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
24 Weeks
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
205kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRD07205KL
YAGEO RT0402BRD07205KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 205kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C