RT0402BRD07200KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD07200KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Published :
Resistance :
200kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Series :
RT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RT0402BRD07200KL
YAGEO RT0402BRD07200KL
RT Series, Thin Film, 200kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD07200KL is a 0402-sized surface mount resistor with a resistance of 200K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16 watt.
Features:
- 0402-sized surface mount resistor
- Resistance of 200K ohms
- Tolerance of 0.1%