RT0402BRD071K8L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K8L
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Published :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
1.8kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRD071K8L
YAGEO RT0402BRD071K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C