RT0402BRD071K87L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K87L
Description
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
1.87kOhm
Series :
RT
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRD071K87L
YAGEO RT0402BRD071K87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C