RT0402BRD071K6L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K6L
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
1.6kOhm
Datasheets
RT0402BRD071K6L
YAGEO RT0402BRD071K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C