RT0402BRD071K5L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K5L
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.5kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
yes
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
2
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Datasheets
RT0402BRD071K5L
YAGEO RT0402BRD071K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C