RT0402BRD071K43L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K43L
Description
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
63mW
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.43kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
24 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD071K43L
YAGEO RT0402BRD071K43L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C