RT0402BRD071K3L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K3L
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.3kOhm
Datasheets
RT0402BRD071K3L
YAGEO RT0402BRD071K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C