RT0402BRD071K37L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K37L
Description
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
1.37kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0402BRD071K37L
YAGEO RT0402BRD071K37L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C