RT0402BRD071K11L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K11L
Description
RES 1.11K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
2
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High-Precision
Resistance :
1.11kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD071K11L
YAGEO RT0402BRD071K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C