RT0402BRD071K02L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K02L
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.02kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
350μm
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
Tolerance :
±0.1%