RT0402BRD071K01L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K01L
Description
RES SMD 1.01KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.01kOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Height :
355.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD071K01L
YAGEO RT0402BRD071K01L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.01kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C