RT0402BRD0719R8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0719R8L
Description
RES SMD 19.8 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
355.6μm
yes
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
19.8Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0719R8L
YAGEO RT0402BRD0719R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 19.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C