RT0402BRD0719R6L
Mfr.Part #
RT0402BRD0719R6L
Description
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
19.6Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated :
50V
Published :
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
RT0402BRD0719R6L
YAGEO RT0402BRD0719R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 19.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C