RT0402BRD07191RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07191RL
Description
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
191Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRD07191RL
YAGEO RT0402BRD07191RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 191Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C