RT0402BRD0718RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0718RL
Description
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
18ohm
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRD0718RL
YAGEO RT0402BRD0718RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C