RT0402BRD0718R2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0718R2L
Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Resistance :
18.2Ohm
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0402BRD0718R2L
YAGEO RT0402BRD0718R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C