RT0402BRD0718K7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0718K7L
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Published :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Resistance :
18.7kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRD0718K7L
YAGEO RT0402BRD0718K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C