RT0402BRD0718K2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0718K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
18.2kOhm
Series :
RT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
1005
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402BRD0718K2L
YAGEO RT0402BRD0718K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C