RT0402BRD07182RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07182RL
Description
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
350μm
ECCN Code :
EAR99
RT
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Additional Feature :
High Precision
Published :
Resistance :
182Ohm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Weight :
652.039032μg
Datasheets
RT0402BRD07182RL
YAGEO RT0402BRD07182RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 182Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C