RT0402BRD0717K8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0717K8L
Description
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
17.8kOhm
Case Code (Metric) :
Thin Film
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRD0717K8L
YAGEO RT0402BRD0717K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 17.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C