RT0402BRD0717K4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0717K4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
350μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
17.4kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RT
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RT0402BRD0717K4L
YAGEO RT0402BRD0717K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 17.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C