RT0402BRD07178RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07178RL
Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Series :
RT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
178ohm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07178RL
YAGEO RT0402BRD07178RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 178Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C