RT0402BRD07178KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07178KL
Description
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Resistance :
178kOhm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
24 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Datasheets
RT0402BRD07178KL
YAGEO RT0402BRD07178KL
RT Series, Thin Film, 178kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C