RT0402BRD07174RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07174RL
Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
174Ohm
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD07174RL
YAGEO RT0402BRD07174RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 174Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C