RT0402BRD0716RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0716RL
Description
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
350μm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Resistance :
16Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%