RT0402BRD0716R5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0716R5L
Description
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
High Precision
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
16.5Ohm
Datasheets
RT0402BRD0716R5L
YAGEO RT0402BRD0716R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C