RT0402BRD0716KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0716KL
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
16kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
2
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRD0716KL
YAGEO RT0402BRD0716KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD0716KL is a 0402-sized, 16K ohm, 0.1% tolerance, 1/16 watt chip resistor. It is a surface mount device (SMD) designed for use in a variety of electronic applications.
Features:
- 0402-sized chip resistor
- 16K ohm resistance
- 0.1% tolerance