RT0402BRD0716K9L
Mfr.Part #
RT0402BRD0716K9L
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
16.9kOhm
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD0716K9L
YAGEO RT0402BRD0716K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C