RT0402BRD0716K4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0716K4L
Description
RES 16.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
16.4kOhm
Datasheets
RT0402BRD0716K4L
YAGEO RT0402BRD0716K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C