RT0402BRD0716K2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0716K2L
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
16.2kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
24 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRD0716K2L
YAGEO RT0402BRD0716K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C