RT0402BRD07169RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07169RL
Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
169Ohm
Case Code (Imperial) :
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07169RL
YAGEO RT0402BRD07169RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 169Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C