RT0402BRD07169KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07169KL
Description
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
773
In Stock :
773
Tolerance :
±0.1%
Published :
2009
Power Rating :
63mW
Resistance :
169kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RT0402BRD07169KL
YAGEO RT0402BRD07169KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 169kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C