RT0402BRD07162RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07162RL
Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
162Ohm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RT
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402BRD07162RL
YAGEO RT0402BRD07162RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 162Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C