RT0402BRD07162KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07162KL
Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
162kOhm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRD07162KL
YAGEO RT0402BRD07162KL
RT Series, Thin Film, 162kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C