RT0402BRD07160RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07160RL
Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/16W 0402
RT
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Resistance :
160Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RT0402BRD07160RL
YAGEO RT0402BRD07160RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 160Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C