RT0402BRD0715RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0715RL
Description
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Voltage - Rated :
50V
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
2
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
15Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RT
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0715RL
YAGEO RT0402BRD0715RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C