RT0402BRD0715R8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0715R8L
Description
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
15.8Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Height :
350μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0402BRD0715R8L
YAGEO RT0402BRD0715R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C