RT0402BRD0715R4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0715R4L
Description
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
15.4Ohm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
2
Surface Mount :
yes
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0715R4L
YAGEO RT0402BRD0715R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C