RT0402BRD07158RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07158RL
Description
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
158Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07158RL
YAGEO RT0402BRD07158RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 158Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C